2022 Program – Day 1
Day 1: Monday Oct 24, 2022
Session 1
12:00pm – 13:30pm London/Western African time
Session 2
14:30pm – 16:00pm London/Western African time
Session 3
17:00pm – 18:30pm London/Western African time
12:00 – 12:05
Welcome & Introduction
12:05 – 12:15
Spotlight on Minjung Theology & Mission • Andrew Eungi Kim
12:15 – 12:20
Respondent • Jin Young Choi
12:20 – 12:30
Discussion
12:30 – 12:35
Announcements & transitions
12:35 – 12:40
► Meeting Room 1 Facilitator
James Perkinson
► Meeting Room 2 Facilitator
Jin Young Choi
12:40 – 12:50
► Meeting Room 1 Presenters
David Tombs, Sithembiso Zwane, Charlene van der Walt
► Meeting Room 2 Presenter
Nami Kim
12:50 – 13:00
► Meeting Room 1 Presenter
Buhle Mpofu
► Meeting Room 2 Presenter
Lim Chin Ming Stephen
13:00 – 13:10
► Meeting Room 1 Respondent
Shingirai Masunda
► Meeting Room 2 Respondent
Vanlalhruaii
13:10 – 13:30
Discussion
Overview of Session 1 in different time zones
- Vancouver: 4:00–5:30
- Mexico: 6:00-7:30
- San Antonio: 6:00-7:30
- Buenos Aires: 8:00–9:30
- Johannesburg: 13:00–14:30
- Mumbai: 16:30–18:00
- Singapore: 19:00–20:30
- Melbourne: 22:00–23:30
14:30 – 14:35
Welcome & Introduction
14:35 – 14:45
Spotlight on Dalit Theology & Mission • Surekha Nelavala
14:45 – 14:50
Respondent • Gladson Jathanna
14:50 – 15:00
Discussion
15:00 – 15:05
Announcements & transitions
15:05 – 15:10
► Meeting Room 1 Facilitator
Alex Clare-Young
► Meeting Room 2 Facilitator
Gladson Jathanna
15:10 – 15:20
► Meeting Room 1 Presenter
Ángel F. Méndez Montoya
► Meeting Room 2 Presenter
Karen Georgia A.Thompson
15:20 – 15:30
► Meeting Room 1 Presenter
Raj Bharat Patta
► Meeting Room 2 Presenter
Marthie Momberg
15:30 – 15:40
► Meeting Room 1 Respondent
Shingirai Masunda
► Meeting Room 2 Respondent
Vanlalhruaii
15:40 – 16:00
Discussion
Overview of Session 2 in different time zones
- Vancouver: 6:30 – 8:00
- Mexico: 8:30 – 10:00
- San Antonio: 8:30 – 10:00
- Buenos Aires: 10:30 – 12:00
- Johannesburg: 15:30 – 17:00
- Mumbai: 19:00 – 20:30
- Singapore: 21:30 – 23:00
- Melbourne: 00:30 – 2:00 (next day)
17:00 – 17:05
Welcome & Introduction
17:05 – 17:15
Spotlight on : Ecumenism, Mission and Coloniality • Peter Cruchley
17:15 – 17:20
Respondent
17:20 – 17:30
Discussion
17:30 – 17:35
Announcements & transitions
17:35 – 17:40
► Meeting Room 1 Facilitator
Peter Cruchley
► Meeting Room 2 Facilitator
Beverley Haddad
17:40 – 17:50
► Meeting Room 1 Presenter
Miguel de la Torre
► Meeting Room 2 Presenter
Nathan Esala
17:50 – 18:00
► Meeting Room 1 Presenter
Luis N. Rivera-Pagán
► Meeting Room 2 Presenter
Sheryl Johnson
18:00 – 18:10
► Meeting Room 1 Respondent
Shingirai Masunda
► Meeting Room 2 Respondent
Vanlalhruaii
18:10 – 18:30
Discussion
Overview of Session 3 in different time zones
- Vancouver: 9:00 – 10:30
- Mexico: 11:00 – 12:30
- San Antonio: 11:00 – 12:30
- Buenos Aires: 13:00 – 14:30
- Johannesburg: 18:00 – 19:30
- Mumbai: 21:30 – 22:00
- Singapore: 00 – 1:30 (next day)
- Melbourne: 3:00 – 4:30 (next day)
Overview of Session 1 in different time zones
- Vancouver: 4:00–5:20
- San Antonio, TX: 6:00-7:20
- Buenos Aires: 8:00–9:20
- Johannesburg: 13:00–14:20
- Mumbai: 16:30–17:50
- Singapore/Hong Kong: 19:00–20:20
- Melbourne: 22:00–23:20
Overview of Session 2 in different time zones
- Vancouver: 6:30 – 8:00
- San Antonio, TX: 8:30 – 10:00
- Buenos Aires: 10:30 – 12:00
- Johannesburg: 15:30 – 17:00
- Mumbai: 19:00 – 20:30
- Singapore/Hong Kong: 21:30 – 23:00
- Melbourne: 00:30 – 2:00 (next day)
Overview of Session 3 in different time zones
- Vancouver: 9:00 – 10:30
- San Antonio, TX: 11:00 – 12:30
- Buenos Aires: 13:00 – 14:30
- Johannesburg: 18:00 – 19:30
- Mumbai: 21:30 – 22:00
- Singapore/Hong Kong: 00:00 – 1:30 (next day)
- Melbourne: 3:00 – 4:30 (next day)